Wiza indyjska

Wyjeżdżając do Indii trzeba posiadać ważną wizę.
Dla typowego pobytu w ośrodku ajurwedy wystarczy wiza turystyczna.

Przy leczeniu poważnych chorób, najodpowiedniejsza będzie wiza medyczna (preferowana przez szpitale ajurwedyjskie i indyjskie słuzby graniczne). Wiza medyczna wymaga dołączenia do wniosku wizowego dodatkowego dokumentu - potwierdzenia pobytu / zaproszenia ze szpitala.

Najłatwiej, najszybciej i najtaniej można uzyskać e-wizę. E-wiza turystyczna uprawnia do  wielokrotnego przekraczania granicy.
 Wniosek składa się po angielsku przez Internet i trzeba do niego dołączyć skan paszportu i zdjęcia. Płaci się online kartą.

Kilka dni po wniesieniu opłaty przychodzi mailem potwierdzenie, w którym znajduje się link do dokumentu będącego promesą wizową. Trzeba ten dokument wydrukować i zabrać ze sobą. Na jego podstawie pasażerowie są wpuszczani na pokład samolotu lecącego do Indii, a urzędnik indyjskiej kontroli granicznej wbija do paszportu pieczątkę z wizą.

Taki dokument uprawnia do przekroczenia indyjskiej granicy tylko na lotniskach i w portach morskich.

Link do rządowej strony indyjskiej z informacjami dotyczącymi składania wniosków wizowych.

Wizę wklejaną do paszportu można uzyskać składając dokumenty (paszport, wypełniony i podpisany wniosek wizowy, zdjęcie i potwierdzenie rezerwacji lotniczej) w firmie BLS w Warszawie, która jest autoryzowanym pośrednikiem wizowym Ambasady Indii w Warszawie. Można to zrobić osobiście lub wysłać dokumenty kurierem.
Informacje w języku polskim na temat rodzajów wiz i opłat wizowych są dostępne na stronie BLS

Kto nie chce osobiście zajmować się formalnościami, albo nie zna języka angielskiego, może zlecić załatwienie każdego rodzaju wizy wyspecjalizowanej firmie pośredniczącej.
Polecamy usługi biura AINA Travel Sp. z o.o. Będzie można wypełnić wniosek wizowy po polsku i zapłacić w złotówkach przelewem, kartą lub gotówką.

formularz wniosku o wizę indyjską na stronie AINA

Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.

W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży, istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.