Na jakie schorzenia pomaga Ajurweda
Ajurweda radzi sobie z wieloma chorobami. Jej celem jest usunięcie przyczyn dolegliwości, a nie tylko objawów, dlatego niejednokrotnie wymaga znacznie więcej czasu niż leczenie medycyną zachodnią.
Pizhichil - masaż maharadżów
Luksus i tłuszcz
A i owszem, idą w parze, znakomicie się uzupełniają i podkręcają. Ajurwedyjski masaż olejowy Pizhichil nazywany jest masażem maharadżów lub "królewską terapią". I nie bez przyczyny, choćby dlatego, że płynne złoto leje się tu strumieniami. W czasie zabiegu polewa się pacjenta nasyconym substancjami leczniczymi ciepłym olejem. Pacjent leży lub siedzi na krześle albo łóżku do masażu (droni), a wokół niego krząta się dwóch lub nawet czterech terapeutów. Polewają i delikatnie masują, rozsmarowując olej po całym ciele. Jest błogo i tłusto. I na bogato. Zwłaszcza że zamiast oleju używa się czasem ghee.
Zdrowie oczu: Tharpanam
Według Ajurwedy zdrowie oczu zapewnia równowaga pięciu elementów składających się na materię: Ziemi, Ognia, Powietrza, Wody i Przestrzeni. Ziemia (Prithvi) kontroluje mięśnie oka, Ogień (Tejas) rządzi naczyniami krwionośnymi, Powietrze (Vayu) odpowiada za kolor oczu, Woda (Apu) kontroluje białka, a Przestrzeń (Akasha) odpowiada za kanaliki łzowe. Za sprawność i zdrowie oczu odpowiada również subdosza Pitty - Alochaka Pitta, która z wiekiem słabnie i traci równowagę, co powoduje coraz gorszą kondycję oczu.
Udavartana - masaż dla zdrowia i urody
Ajurwedyjski masaż udavartana jest polecany wszystkim, którzy chcą być nie tylko zdrowi, ale również piękni i młodzi. Słowo "udavarthana" oznacza ruch do góry i takie właśnie ruchy wykonuje terapeuta lub terapeuci: trą - i to mocno - od dołu ku górze. Masaż udavarthana znajduje się zwykle w pakietach upiększających i odmładzających, jako że fantastycznie działa na kondycję skóry. Choć nie tylko.
Nie tylko masaże
Ajurweda masażami stoi. Wymasuje cię od stóp do głów. Dosłownie. Czasami masaż wykonuje jedna osoba, ale bardzo często są to zabiegi symultaniczne: nad pacjentem "znęca się" jednocześnie dwóch, a nawet czterech terapeutów płci zgodnej z płcią masowanego. Każdy masaż to nie tylko magia profesjonalnych dłoni, ale i magia dodatków: proszków, olejów, różnych substancji zamkniętych w płóciennych tobołkach, mleka, ghee itp. oraz temperatury owych wspierających masaż specyfików.
Abhyanga - tłusto i skutecznie
Wieloznaczność sanskrytu nie pozwala na dosłowne przetłumaczenie tej nazwy metodą jeden do jednego. Abhyanga to masaż ajurwedyjski. Abhyanga jest lśniąca, tłusta, szczodra i obfita, abhyanga to ciało promieniujące blaskiem odbitym od rzetelnej warstwy oleju. Ciało odprężone, odżywione, zrelaksowane. Abhyanga jest podstawowym, najpopularniejszym i najczęściej stosowanym masażem ajurwedyjskim.
Khichri - indyjski super food
Chleb powszedni
Khichri [khićri]- super food – robi ostatnio wielką karierę wśród zachodnich miłośników Ajurwedy i zdrowego stylu życia. I dobrze, bo jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Ta prosta potrawa, znana także jako khidri, czy khichari oraz pod innymi nazwami, w Indiach jest w zasadzie jedzeniem biedaków. Choć jadają ją również ludzie zamożni, zwłaszcza ci pomiędzy czwartym i szóstym miesiącem życia. Bo khichri to pierwszy stały pokarm, jaki podaje się niemowlęciu.
12 sygnałów organizmu
Zdrowe jedzenie to zdrowe trawienie, a zdrowe trawienie to zdrowe ciało. A że w zdrowym ciele zdrowy duch to nie od dziś wiadomo, więc złe odżywianie to same problemy. Myślisz, że dobrze się odżywiasz, bo jesteś na diecie wegańskiej, albo miksujesz sobie zielone koktajle do wypocenia podczas treningu? Niekoniecznie. Każdy z nas to unikalna kombinacja cech i potrzeb i dieta musi odpowiadać naszej prakriti. Ważne są także warunki w jakich żyjemy, rodzaj pracy, kondycja organizmu w danej chwili, a ta zależy od wielu czynników.
Shitali pranayama i inne sposoby na upał
Co pić, żeby dobrze żyć
Różne są sposoby na upał, ale oczywiście trzeba pić wodę, wodę, wodę. Niegazowaną, bez lodu, nie z lodówki. Woda powinna mieć temperaturę otoczenia. Może być z kranu, albo mineralna z butelki. Do tej z kranu można dodać trochę soli, soku z cytryny, listek mięty. Tę z butelki też możemy sobie dosmaczyć. Poza wodą pijemy oczywiście soki owocowe, najlepiej w własnego “wycisku”, herbatki ziołowe, maślankę, lassi. Dlaczego nie zimne napoje wprost z lodówki? Bo zakłócają proces trawienny, a schładzają tylko na chwilę.
Mniszek lekarski - zastosowanie i przepisy
Dziś trochę nieajurwedyjsko, bardziej swojsko, lokalnie. Bo ziołolecznictwo istniało i istnieje na obszarze całego globu, wszak wszędzie są zioła posiadające właściwości lecznicze. Jednym z takich ziół jest mniszek lekarski zwany także dmuchawcem lub mleczem, choć mlecz to zupełnie inna roślina.
Maj to czas mniszkowych żniw. Różne pożyteczne rzeczy możemy robić ze złotych kwiatów, choć wyjątkowe właściwości posiada cała roślina.
Do poczytania
- Starożytna myśl w działaniu
- Ajurweda w praktyce
- Nie tylko Ajurweda
- Lista podstawowych zabiegów
- Ajurweda bez makijażu