Pizhichil - masaż maharadżów

Luksus i tłuszcz

A i owszem, idą w parze, znakomicie się uzupełniają i podkręcają. Ajurwedyjski masaż olejowy Pizhichil nazywany jest masażem maharadżów lub "królewską terapią". I nie bez przyczyny, choćby dlatego, że płynne złoto leje się tu strumieniami. W czasie zabiegu polewa się pacjenta nasyconym substancjami leczniczymi ciepłym olejem. Pacjent leży lub siedzi na krześle albo łóżku do masażu (droni), a wokół niego krząta się dwóch lub nawet czterech terapeutów. Polewają i delikatnie masują, rozsmarowując olej po całym ciele. Jest błogo i tłusto. I na bogato. Zwłaszcza że zamiast oleju używa się czasem ghee.

Panchakarma bez masażu?

Zwykle myślimy, że panchakarma to mnóstwo cudownych masaży, których celem jest usunięcie toksyn z organizmu. No i tak jest. W pewnym sensie, bo panchakarma może się znakomicie obejść bez masażu. Wszechobecna "kultura spa" narzuciła nam obraz panchakarmy jako egzotycznego spa - serii masaży, kąpieli parowych i ziołowych herbatek.

Zdrowie oczu: Tharpanam

Według Ajurwedy zdrowie oczu zapewnia równowaga pięciu elementów składających się na materię: Ziemi, Ognia, Powietrza, Wody i Przestrzeni. Ziemia (Prithvi) kontroluje mięśnie oka, Ogień (Tejas) rządzi naczyniami krwionośnymi, Powietrze (Vayu) odpowiada za kolor oczu, Woda (Apu) kontroluje białka, a Przestrzeń (Akasha) odpowiada za kanaliki łzowe. Za sprawność i zdrowie oczu odpowiada również subdosza Pitty - Alochaka Pitta, która z wiekiem słabnie i traci równowagę, co powoduje coraz gorszą kondycję oczu.

Udavartana - masaż dla zdrowia i urody

Ajurwedyjski masaż udavartana jest polecany wszystkim, którzy chcą być nie tylko zdrowi, ale również piękni i młodzi. Słowo "udavarthana" oznacza ruch do góry i takie właśnie ruchy wykonuje terapeuta lub terapeuci: trą - i to mocno - od dołu ku górze. Masaż udavarthana znajduje się zwykle w pakietach upiększających i odmładzających, jako że fantastycznie działa na kondycję skóry. Choć nie tylko.  

Nie tylko masaże

Ajurweda masażami stoi. Wymasuje cię od stóp do głów. Dosłownie. Czasami masaż wykonuje jedna osoba, ale bardzo często są to zabiegi symultaniczne: nad pacjentem "znęca się" jednocześnie dwóch, a nawet czterech terapeutów płci zgodnej z płcią masowanego. Każdy masaż to nie tylko magia profesjonalnych dłoni, ale i magia dodatków: proszków, olejów, różnych substancji zamkniętych w płóciennych tobołkach, mleka, ghee itp. oraz temperatury owych wspierających masaż specyfików.

Abhyanga - tłusto i skutecznie

Wieloznaczność sanskrytu nie pozwala na dosłowne przetłumaczenie tej nazwy metodą jeden do jednego. Abhyanga to masaż ajurwedyjski. Abhyanga jest lśniąca, tłusta, szczodra i obfita, abhyanga to ciało promieniujące blaskiem odbitym od rzetelnej warstwy oleju. Ciało odprężone, odżywione, zrelaksowane. Abhyanga jest podstawowym, najpopularniejszym i najczęściej stosowanym masażem ajurwedyjskim.