Klasyfikacja ośrodków Ajurwedy

Wzrastająca popularność Ajurwedy sprawiła, że rozmaite ośrodki i centra oferujące zabiegi i terapie medycyny indyjskiej zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. W trosce o dobro klienta i dobre imię medycznej tradycji Kerali, rząd stanowy powołał do istnienia system standaryzacji, dzięki któremu możemy być pewni, że oddajemy siebie i nasze problemy zdrowotne w dobre ręce.

Olive Leaf (oliwkowy liść) - rządowy certyfikat potwierdzający, że dany ośrodek spełnia określone warunki co do kwalifikacji zatrudnionego personelu, wyposażenia pokoi mieszkalnych i zabiegowych, używania autoryzowanych leków i programów medycznych. Leki i programy medyczne posiadają ulotki i dokumentację dostępną dla pacjentów. Standaryzacji podlega sprzęt do masażu oraz minimalny czas przeznaczony na dany zabieg. 

Ośrodki oznaczone Oliwkowym Liściem posiadają podstawowy standard zapewniający pacjentom fachową opiekę, profesjonalne zabiegi i komfort pobytu. Są to zwykle ośrodki mniejsze, kameralne.

Green Leaf (zielony liść) - rządowy certyfikat stwierdzający, że dany ośrodek spełnia standardy Olive Leaf, a ponadto wypełnia dodatkowe kryteria dotyczące wyposażenia pokoi mieszkalnych, czy dostatecznej ilości miejsc parkingowych. Ośrodek oznaczony Zielonym Liściem musi posiadać łaźnię parową, osobną salę do jogi i medytacji, zadbany ogród, także ziołowy. Powinien również znajdować się w malowniczej i spokojnej okolicy, wśród zieleni, z dala od zgiełku miasta.

Obecnie oznaczenia Olive Leaf i Green Leaf zamieniane są stopniowo na nową, trzystopniową klasyfikację.

Ośrodki muszą być dostępne dla pojazdów, muszą posiadać wykwalifikowanych lekarzy z rejestracją klasy „A”,  zatwierdzonych przez rząd masażystów płci męskiej i żeńskiej, całodobową podstawową opiekę medyczną, oddzielne pokoje zabiegowe dla kobiet i mężczyzn, personel recepcji mówiący po angielsku, osobne sale zabiegowe.

Na podstawie wyposażenia i jakości ośrodki są klasyfikowane jako Ayur Silver, Ayur Gold i Ayur Diamond. Ayur Silver będzie oferować minimum udogodnień, a Ayur Dimond maksimum, zarówno pod względem usług medycznych i opieki lekarskiej, jak i standardów pozamedycznych zapewniających komfort pobytu.

NABH (National Accreditation Board for Hospitals and Healthcare) - Krajowa Rada Akredytacyjna Szpitali i Opieki Zdrowotnej - to instytucja klasyfikująca szpitale oraz nadająca status szpitala instytucjom świadczącym usługi medyczne. Standardy NABH koncentrują się na jakości świadczonych usług i bezpieczeństwie pacjenta. Instytucja oznaczona klasyfikacją NABH musi spełniać kryteria dotyczące kwalifikacji zatrudnionego personelu: lekarzy, pielęgniarek i terapeutów, wysokich standardów procedur medycznych oraz wyposażenia szpitalnego.