Starożytna myśl w działaniu (część 1)

Prapoczątki i współczesność
Indie to wielki kraj o niewyobrażalnie długiej i skomplikowanej historii, kraj który współcześnie zaczyna odgrywać ważną rolę w światowej gospodarce i pędzi ku nowoczesności zdawałoby się bez opamiętania, a nawet przeciwnie – w zapamiętaniu jakimś dzikim, pozornie nie oglądając się na przeszłość. Dzisiejsze Indie to już nie tylko słonie, zaklinacze węży, wonne kadzidła, barwne sari i wiekowe zabytki. Indie to technologia i przemysł, krzemowe doliny i finanse.

Starożytna myśl w działaniu (część 2)

Jak Ajurweda działa i jak działać, żeby działała

Ajurweda  hołduje znanej zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i dlatego kładzie silny nacisk na profilaktykę i prozdrowotne nawyki w życiu codziennym. O choroby najczęściej prosimy się sami: niewłaściwie się odżywiając, nie przestrzegając higieny snu, nieumiejętnie gospodarując czasem niezbędnym na relaks i wypoczynek, ulegając negatywnym emocjom, nadużywając takich czy innych „przyjemności życia”.

Panchakarma bez masażu?

Zwykle myślimy, że panchakarma to mnóstwo cudownych masaży, których celem jest usunięcie toksyn z organizmu. No i tak jest. W pewnym sensie, bo panchakarma może się znakomicie obejść bez masażu. Wszechobecna "kultura spa" narzuciła nam obraz panchakarmy jako egzotycznego spa - serii masaży, kąpieli parowych i ziołowych herbatek.

Osiem gałęzi Ajurwedy

W Ajurwedzie wyróżnia się kilka odrębnych gałęzi wiedzy, odpowiedników specjalizacji w medycynie zachodniej. Osiem gałęzi Ajurwedy to w sanskrycie asthanga ayurveda – osiem członków, odnóży, odgałęzień skupionych na różnych grupach chorób bądź różnych obszarach ciała.

 

Sześć stadiów rozwoju choroby

Krok po kroku

Choroba nie wybucha nagle, rozwija się stopniowo i podstępnie, starając się uśpić naszą czujność. Według Ajurwedy istnieje sześć kolejnych stadiów rozwoju choroby:

akumulacja
zaostrzenie
nadmiar
przemieszczenie
uzewnętrznienie
dojrzałość