Starożytna myśl w działaniu (część 1)

Prapoczątki i współczesność
Indie to wielki kraj o niewyobrażalnie długiej i skomplikowanej historii, kraj który współcześnie zaczyna odgrywać ważną rolę w światowej gospodarce i pędzi ku nowoczesności zdawałoby się bez opamiętania, a nawet przeciwnie – w zapamiętaniu jakimś dzikim, pozornie nie oglądając się na przeszłość. Dzisiejsze Indie to już nie tylko słonie, zaklinacze węży, wonne kadzidła, barwne sari i wiekowe zabytki. Indie to technologia i przemysł, krzemowe doliny i finanse.

Starożytna myśl w działaniu (część 2)

Jak Ajurweda działa i jak działać, żeby działała

Ajurweda  hołduje znanej zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i dlatego kładzie silny nacisk na profilaktykę i prozdrowotne nawyki w życiu codziennym. O choroby najczęściej prosimy się sami: niewłaściwie się odżywiając, nie przestrzegając higieny snu, nieumiejętnie gospodarując czasem niezbędnym na relaks i wypoczynek, ulegając negatywnym emocjom, nadużywając takich czy innych „przyjemności życia”.

Na jakie schorzenia pomaga Ajurweda

Ajurweda radzi sobie z wieloma chorobami. Jej celem jest usunięcie przyczyn dolegliwości, a nie tylko objawów, dlatego niejednokrotnie wymaga znacznie więcej czasu niż leczenie medycyną zachodnią.

Osiem gałęzi Ajurwedy

W Ajurwedzie wyróżnia się kilka odrębnych gałęzi wiedzy, odpowiedników specjalizacji w medycynie zachodniej. Osiem gałęzi Ajurwedy to w sanskrycie asthanga ayurveda – osiem członków, odnóży, odgałęzień skupionych na różnych grupach chorób bądź różnych obszarach ciała.

 

Sześć stadiów rozwoju choroby

Krok po kroku

Choroba nie wybucha nagle, rozwija się stopniowo i podstępnie, starając się uśpić naszą czujność. Według Ajurwedy istnieje sześć kolejnych stadiów rozwoju choroby:

akumulacja
zaostrzenie
nadmiar
przemieszczenie
uzewnętrznienie
dojrzałość

12 sygnałów organizmu

Zdrowe jedzenie to zdrowe trawienie, a zdrowe trawienie to zdrowe ciało. A że w zdrowym ciele zdrowy duch to nie od dziś wiadomo, więc złe odżywianie to same problemy. Myślisz, że dobrze się odżywiasz, bo jesteś na diecie wegańskiej, albo miksujesz sobie zielone koktajle do wypocenia podczas treningu? Niekoniecznie. Każdy z nas to unikalna kombinacja cech i potrzeb i dieta musi odpowiadać naszej prakriti. Ważne są także warunki w jakich żyjemy, rodzaj pracy, kondycja organizmu w danej chwili, a ta zależy od wielu czynników.